SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia z życia szkoły - 2023/2024

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Email Drukuj PDF

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na społeczne, ekonomiczne i zdrowotne skutki palenia tytoniu, zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci)mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na  zw. „bierne” palenie.

W naszej szkole obchody tego dnia miały charakter akcji informacyjno-edukacyjnej. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z pedagogiem, podczas którego zostały przeprowadzone pogadanki dotyczące zagrożeń wynikających z czynnego oraz biernego palenia tytoniu. Zainteresowani uczniowie otrzymali również ulotki profilaktyczne i plakaty. (B.Borzęcka)

 

Poprawiony: poniedziałek, 04 grudnia 2023 19:49
 

Spotkanie w Wólce Książnickiej - 14.11.2023

Email Drukuj PDF

14 listopada po raz kolejny na zaproszenie myśliwych z koła łowieckiego „Diana” w Mielcu uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawczyniami udali się do domku myśliwskiego w Wólce Książnickiej. Gospodarzem spotkania był pan Maciej Warcholak, który na początku spotkania przypomniał uczniom postać Św.Huberta jako patrona myśliwych i leśników. Tradycyjnie zapalony został znicz w Kapliczce Św.Huberta. Następnie swoje zajęcia poprowadził pan Leonard Charchut leśniczy z Nadleśnictwa Tuszyma, który opowiedział wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach, dając równocześnie uczniom szanse do zadawania nurtujących ich pytań. Kolejno pan Maciej Warcholak właściciel pasieki „Maciejka” opowiedział o życiu pszczół. Uczniowie mieli również możliwość degustacji miodu z dodatkiem rokitnika. Pani z ośrodka JAWJA Rzemień – Przystań Gościnności zaprosiła uczniów do odwiedzenia w grudniu miasteczka Świętego Mikołaja. Policjantka z Komendy Powiatowej Policji z Mielca poruszyła temat bezpieczeństwa w poruszaniu się po drodze. Omówiła pojęcie osoby nieletniej i jak wygląda odpowiedzialność karna takiej osoby. Poruszyła tematykę cyberprzemocy. Przypomniała numery alarmowe. Panowie strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu omówili podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz  wyposażenie wozu strażackiego.

Przeprowadzone w leśnej scenerii zajęcia edukacyjne "wzmocnione" grillowaną kiełbaską pozostaną na długo uczniom w pamięci, tym bardziej, że słoneczna pogoda ukazała całe piękno jesiennego lasu.

Serdecznie dziękujemy panom Maciejowi Rachwałowi oraz Wiesławowi Dziewitowi - myśliwym z Koła Łowieckiego „Diana” w Mielcu za zaproszenie i wspólnie spędzony czas - „Niech Święty Hubert darzy!” Dziękujemy również panu Dominikowi Rzeźnikowi właścicielowi firmy MARKPOL za przewóz dzieci do lasu.(A.Foryt)

Poprawiony: wtorek, 21 listopada 2023 19:19
 

Tydzień misyjny

Email Drukuj PDF

W tygodniu misyjnym klasa pierwsza podjęła inicjatywę modlitwy za księży misjonarzy i dzieci pochodzące z krajów misyjnych. (A. Bysiek)

 

Narodowe Święto Niepodległości - 10.11.2023

Email Drukuj PDF

Co to niepodległość? O co walczono latami… tymi słowami uczniowie naszej szkoły rozpoczęli uroczystą akademię z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. To właśnie dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się w historii naszego kraju, jako wyjątkowy dzień, w którym Polska, po 123 latach zaborów, na nowo pojawiła się na mapach świata, jako wolne państwo. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

W czasie uroczystej akademii cała szkoła odśpiewała  hymn „Mazurek Dąbrowskiego” biorąc udział w akcji „Szkoła do hymnu”

Akademię przygotowała: p. U. Aleksiej. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierunkiem p. W. Ozgi.

Poprawiony: wtorek, 14 listopada 2023 12:37
 

Teatrzyk profilaktyczny - 9.11.2023

Email Drukuj PDF

Profilaktyka przez teatr to ważne narzędzie w edukacji i promocji zdrowia. Dzięki właściwie dobranym sztukom teatralnym można w ciekawy sposób przekazać treści profilaktyczno – wychowawcze. Profilaktyka przez teatr to skuteczna metoda edukacyjna, która wykorzystując elementy teatralne przyczynia się w znacznym stopniu do promowania: bezpieczeństwa, zdrowego stylu życia, przeciwdziała agresji i przemocy, zapobiega uzależnieniom oraz innym problemom z jakimi młody człowiek może się zetknąć w dzisiejszym świecie.

9 listopada 2023r.  gościliśmy w  naszej szkole aktorów Teatru Profilaktycznego Kutyna z Krakowa, którzy przygotowali dla naszym uczniów dwa spektakle profilaktyczne: „Tajemniczy skrzat” i  „Niewinna gra”.

Pierwszy spektakl skierowany był do dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klas I – III. Aktorzy przedstawili pełną akcji bajkę, której główna bohaterka Lenka  miała problem z rozładowaniem swojej ogromnej energii, a zapracowani rodzice nie zawsze mieli czas, aby się nią zajmować. Nudząc się popołudniami, spędzała cały swój wolny czas na telefonie. Tak było do czasu, aż niespodziewanie odwiedził ją tajemniczy skrzat Franek.  Bajka o Lence i skrzacie Franku zwraca uwagę na problemy współczesnych dzieci, które cierpią na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu. Najczęściej ich jedyną rozrywką jest oglądanie filmików na telefonie lub granie na konsolach.

Drugi spektakl pt. „Niewinna gra” obejrzeli uczniowie klas IV – VIII. Główną bohaterką była Klaudia, która próbowała wszelkimi sposobami zwrócić na siebie uwagę Michała, a chłopiec był zakochany w grach komputerowych. Chcąc zaimponować koledze postanowiła mocniej zagłębić się w świat wirtualny. Szybko zauważalne są zmiany w zachowaniu Klaudii. Jej wcześniejsze relacje z tatą, oparte na wzajemnym zaufaniu i szczerości zaczynają się zmieniać w nieustające kłamstwa i kłótnie.

Spektakl zapoznał uczniów z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwym wpływem papierosów i alkoholu na zdrowie. Zwrócił uwagę na coraz częściej pojawiające się problemy psychiczne u młodych ludzi w związku ze zbyt częstym i długim korzystaniem z telefonów komórkowych i laptopów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób. Poznali sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz nawiązywania bezpiecznych relacji w sieci.(B.Borzęcka)

Poprawiony: niedziela, 19 listopada 2023 17:54
 


Strona 4 z 9