KSIĄŻNICE 91, 39-300 MIELEC, Tel/Fax: 17 7731160, E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , NIP: 8172191243

Wycieczka kl.I-III do Połańca, Bałtowa i Opatowa - 16.09.2021

Poprawiony: sobota, 25 września 2021 20:39

Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie – 22.09.2021

22 września 2021 roku dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od oglądania stanowisk z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Pracownik muzeum nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się i ręcznie ozdabia.

Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w muzeum każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie przez siebie wykonaną.

Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie wyruszymy na kolejną ciekawą przygodę! (N. Wątorek)