SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia z życia szkoły - 2020/2021

Andrzejki on-line.

Email Drukuj PDF

W naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa. Uczniowie klas IV – VIII chcieli podtrzymać tę tradycje także i w tym roku, mimo sytuacji w jakiej się znajdujemy. Długo zastanawiali się jak to zrobić. W końcu wymyślili. Okazało się, że andrzejki on – line mogą być tak samo ciekawe, jak te na żywo. Wszystkie klasy połączyły się ze swoimi wychowawcami. Na początku osoba prowadząca przybliżyła uczestnikom wiedzę historyczną na temat andrzejkowej tradycji w Polsce. Następnie podyskutowano na temat kultury ludowej naszego kraju. Wreszcie nadszedł najciekawszy moment: wróżby. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Pierwsza wróżba - filiżankowa - mówiła co nas czeka w najbliższej przyszłości. Druga – numerologia - opisywała nasz charakter. Większość zgadzała się z tym, co wyczytała o sobie z wróżby. Uczniowie dowiedzieli się także kim zostaną w przyszłości i jak ma na imię ich wybranek/wybranka serca. Nie zabrakło także muzyki. Nie można było tańczyć, ale można było pośpiewać. Wszyscy bawili się wspaniale, panowała przyjazna i wesoła atmosfera.

 

Poprawiony: poniedziałek, 30 listopada 2020 11:28
 

Andrzejki - 27.11.2020

Email Drukuj PDF

Andrzejki są nieoficjalnym świętem, które każdego roku wypada w tym samym dniu w wigilię przed dniem św. Andrzeja. W 2020 roku Andrzejki będziemy obchodzić w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 29 na 30 listopada). Uczniowie klas młodszych podczas zdalnej nauki w ramach edukacji plastycznej wykonali prace, na których przedstawili wróżby związane z tym świętem oraz zaprezentowali swoje stroje andrzejkowe. Andrzejkowo bawili się również podczas zajęć online.

 

Poprawiony: sobota, 28 listopada 2020 14:42
 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20.11.2020

Email Drukuj PDF

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – to święto obchodzone corocznie 20 listopada. Zostało ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka. Polska jako członek ONZ pragnie propagować datę 20 listopada, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.

Należy podkreślić, że Konwencja o prawach dziecka z 20 listopada 1989 r. to dokument obowiązujący niemal we wszystkich państwach świata. Prawa wymienione w Konwencji mają wszystkie dzieci, bez wyjątku.

W konwencji zapisane są:

  • prawo do życia i rozwoju, do tożsamości i obywatelstwa,
  • prawo swobody myśli, sumienia i wyznania, wyrażania poglądów, w tym w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
  • prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, domowego, tajemnicy korespondencji
  • prawo do wychowania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi, prawo poznania rodziców, jeżeli to możliwe,
  • prawo do wolności od tortur, poniżającego traktowania, przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych,
  • prawo do swobodnego zrzeszania się, pokojowych zgromadzeń,
  • prawo do odpowiedniego do wieku i stopnia rozwoju traktowania w ramach postępowania karnego,
  • prawa społeczne, w tym prawo do odpowiedniego standardu życia, opieki w instytucjach i zakładach, ochrony socjalnej, ochrony zdrowia, rehabilitacji społecznej i zdrowotnej,
  • prawo do ochrony przed wyzyskiem ekonomicznym, podejmowaniem pracy w zbyt wczesnym wieku,
  • prawo do wypoczynku i czasu wolnego,
  • prawo dostępu do informacji i materiałów pochodzących z różnych źródeł,
  • prawa do nauki, w tym prawo do bezpłatnej i obowiązkowej nauki w zakresie szkoły podstawowej.

Podsumujmy słowami Janusza Korczaka – „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Poprawiony: wtorek, 24 listopada 2020 05:23
 

„1 Planet4all – RAZEM DLA KLIMATU” 19.11.202

Email Drukuj PDF

W obecnym roku szkolnym, nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim programie „1 Planet4all – RAZEM DLA KLIMATU” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej . Celem programu jest budowanie świadomych klimatycznie społeczności, które znają zarówno realne zagrożenia związane ze zmianą klimatu, jak i możliwości działania na rzecz jego ochrony. W dniach od 16.11. do 20.11. Szkolna Redakcja Klimatyczne zaprasza wszystkich chętnych do udziały w Międzynarodowym Tygodniu Edukacji Globalnej, podczas którego chce przybliżyć wszystkim zainteresowanym tematykę wyzwań globalnych, takich jak migracje, zmiana klimatu czy zagrożenia klimatyczne.

Dnia 20.11. 2020r. i 22.11.2020r. o godz. 18.00 odbędzie się Noc Dziennikarzy On-line, podczas której Szkolna Redakcja Klimatyczna zaprezentuje filmy dotyczące zmiany klimatu:

  1. Home: Ziemia S.O.S – 20.11.2020r.
  2. Ciepło, cieplej, gorąco. Miasto w obliczu zmian klimatu 22.11.2020r.
  3. Ruch lodu - 22.11.2020r.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wspólnego oglądania, które odbędzie się za pomocą aplikacji TEAMS w wyznaczonych terminach.

Wszystkich dorosłych zapraszamy do obejrzenia konferencji nt.: KLIMATYCZNE FAKTY I MITY

– link: https://www.youtube.com/watch?v=arfRpznOwCo

Poprawiony: czwartek, 19 listopada 2020 14:11
 

Insta.Ling - 16.11.2020

Email Drukuj PDF

Nasi uczniowie z klas IV-VIII korzystają z innowacyjnej metody nauki angielskich słówek. Insta.Ling jest to aplikacja do nauki słówek, którą nie trzeba instalować na komputerze domowym.  Ponadto, swoje sesje z angielskimi słówkami uczniowie mogą również wykonywać na tablecie lub telefonie. Najważniejszą zasadą pracy na tej aplikacji jest systematyczność.  Uczniowie ćwiczący regularnie na platformie, już po pierwszym miesiącu nauki znacznie poprawiają pisownię, wymowę, szybkość przypominania sobie słownictwa z poprzednich lekcji, a także nabierają znacznej pewności siebie. Zachęcamy wszystkich uczniów do pracy na tej platformie.(I.Helowicz)

Zapraszamy na : https://instaling.pl/

 

Poprawiony: piątek, 12 lutego 2021 18:45
 


Strona 12 z 14