Wycieczka do Janowa Lubelskiego – 19.10.2017

19 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w całodniowej wycieczce do Parku Rozrywki Zoom Natura w Janowie Lubelskim. Jest to pierwsze w Polsce centrum interaktywnej edukacji związanej z przyrodą, które łączy funkcje edukacyjne, sportowe i wypoczynkowe.

Pierwszym celem podróży był Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”, w którym młodzi turyści poznali walory przyrodnicze Lasów Janowskich. Na wystawie zobaczyli eksponaty etnograficzne, fragment pracowni garncarskiej z Łążka, a także narzędzia leśne oraz liczne opracowania kartograficzne i fotografie. Następnie wraz z panią przewodnik udali się do Skansenu Kolei Leśnej, gdzie wystawiony był tabor leśnej kolei wąskotorowej pracującej dawniej w Lasach Janowskich.

Kolejnym punktem wycieczki był Park Rekreacyjny ZOOM NATURY. W specjalnych laboratoriach edukacyjnych: Laboratorium Główne Zoom Natury, Laboratorium Awifauny i Troposfery, Laboratorium Energii i Recyklingu oraz Laboratorium Runo Leśne nasi uczniowie poznawali otaczający ich świat. Dzieci zobaczyły zwierzęta żyjące w terrarium m.in. kameleona, kolorowe rybki pływające w ogromnym akwarium oraz ciekawą roślinność. Każdy miał okazję poczuć zapachy lasu, posłuchać odgłosów ptaków, a także spróbować wytwarzać prąd, dmuchając w wiatraczek. Jednak największą atrakcją były warsztaty mikroskopowe, podczas których dzieci podziwiały to, co niewidzialne gołym okiem.

Dużo ekscytujących wrażeń dostarczyły wszystkim warsztaty edukacyjne „Zwierzęta egzotyczne”, podczas których z bliska można było zobaczyć i dotknąć jaszczurki, węże i egzotyczne owady oraz poznać ich zwyczaje.

Po krótkiej przerwie przeznaczonej na zjedzenie pysznego obiadu wszyscy wspaniale bawili się w parku linowym. Najpierw zapoznali się z regulaminem i odbyli szkolenie, a następnie ruszyli w trasę zawieszoną między drzewami. Pokonując przeszkody, dzieci miały okazję do rozwijania poczucia równowagi, pewności siebie, koordynacji ruchów oraz przełamania bariery lęku wysokości i strachu. Ostatnim punktem wycieczki był film „Życie w oceanie” w Kinie 3D.

Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Wszyscy byli zachwyceni i już z niecierpliwością czekają na kolejną. (B. Borzęcka)

Poprawiony: poniedziałek, 13 listopada 2017 20:01