SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia przedszkola 2021/2022

Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie – 22.09.2021

Email Drukuj PDF

22 września 2021 roku dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od oglądania stanowisk z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Pracownik muzeum nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się i ręcznie ozdabia.

Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w muzeum każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie przez siebie wykonaną.

Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie wyruszymy na kolejną ciekawą przygodę! (N. Wątorek)

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – 20.09.2021

Email Drukuj PDF

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej we wszechstronnym rozwoju dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnego fetowania, pląsów i tańców. Przedszkolaki uczestniczyły między innymi w zabawie muzyczne krzesełka, roztańczonym, dłuuugim wężu, zakręconym pociągu oraz w grach i zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Radość i uśmiech na twarzach dzieci świadczyły o wspaniałej atmosferze. Z pewnością ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci każdego z nich!

Z okazji święta przedszkolaków życzymy im wiele ciekawych przygód, zadowolenia oraz pozytywnej energii każdego dnia! (N. Wątorek)

 

DZIEŃ KROPKI – 15.09.2021

Email Drukuj PDF

 

Kropka – niby nic, a jednak coś wielkiego. Ten zwyczajny mały punkt jest od wielu lat symbolem twórczej zabawy zmierzającej do odkrywania, drzemiących w nas talentów. Kropka postawiona niedbale na czystej kartce przez małą, nieśmiałą dziewczynkę o imieniu Vashti spowodowała, że świat oszalał na jej punkcie. Od 2008 roku, dokładnie 15 września, obchodzimy Dzień Kropki, który stał się międzynarodowym świętem kreatywności, inwencji i nieszablonowego myślenia.

Dziś nasze przedszkolaki od samego rana cieszyły się tym dniem. Odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu na temat książki „The Dot”, którą napisał Peter Reynolds. Na zajęciach bawiliśmy się kolorowymi kropkami małymi i dużymi, szukaliśmy kropek w całej sali i znajdowaliśmy je w niezwykłych miejscach. Były zabawy z chustą animacyjną, tańce i wiele zabaw ruchowych, w których główną rolę odgrywały kropki. Na koniec dzieci wykonały piękne prace plastyczne z wykorzystaniem TIK "Żywa kropka". Przy użyciu aplikacji Quiver namalowane przez dzieci kropki ożyły. Było kolorowo, „kropkowo” i radośnie. (M. Górnisiewicz)

 

Poprawiony: środa, 15 września 2021 11:04
 

Spotkanie z panią policjantką – 13.09.2021

Email Drukuj PDF

13 września 2021r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panią policjantką Bernadettą Krawczyk z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Celem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu, na zakupach i w domu. Pani policjantka poinstruowała dzieci w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy i jak wezwać służby ratujące życie człowieka. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego Gościa. (D. Pryga)

 

Spotkanie z panią pielęgniarką – 8.09.2021

Email Drukuj PDF

Istnieją wśród nas anioły.
Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,
ale bezinteresownie wyciągają ręce i proponują swoją pomoc.

8 września odwiedziła nas Pani Bernadeta Kudła, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przeprowadziła też pogadankę w jaki sposób dbać o higienę osobistą, aby uchronić się przed COVID – 19. Nasz Gość zaprezentował nam swoje narzędzia pracy: strzykawkę z igłą, stetoskop, kroplówkę, pulsometr, nebulizator, ciśnieniomierz i wiele innych. Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Beni za otwarte serce, życzliwość i niezwykle ciekawą prezentację zawodu pielęgniarki. (D. Pryga)