SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia z życia szkoły - 2021/2022

POMAGAMY MIESZKAŃCOM UKRAINY – 4.03.2022

Email Drukuj PDF

„Każdy ma coś, co może dać innym”. (Barbara Bush)

Szkolne i Przedszkolne Koło Wolontariatu „Pomocna dłoń” serdecznie dziękuje całej społeczności szkolnej za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w organizację pomocy na rzecz poszkodowanych w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Akcję przeprowadziliśmy w dniach 1.03-4.03.2022.

 

Poprawiony: piątek, 04 marca 2022 19:04
 

Zabawa karnawałowa klas IV-VIII.

Email Drukuj PDF

1 marca 2022 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas IV-VIII. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez uczniów.  Wszyscy bawili się wyśmienicie przy dźwiękach dobrej muzyki. Zabawa urozmaicona była ciekawymi zabawami przygotowanymi i przeprowadzonymi przez Samorząd Uczniowski. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć. Po godzinie 18.30 zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, serdecznie dziękujemy! (I.Helowicz)

 

Poprawiony: piątek, 04 marca 2022 18:49
 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Email Drukuj PDF

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Data Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie została jednak wybrana przypadkowo. To właśnie1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze (U.Aleksiej)

Poprawiony: poniedziałek, 28 lutego 2022 18:09
 

80 rocznica powstania Armii Krajowej. „Siła zbudowana na woli walki o wolną Polskę”

Email Drukuj PDF

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza, Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową (AK). Jej komendantem został gen. Stefan Rowecki „Grot”.

Armia Krajowa była największą, konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie. Stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podlegała Naczelnemu Wodzowi.

Zalążkiem do stworzenia AK stała się powołana w nocy z 26 na 27 września 1939 r., tuż przed kapitulacją Warszawy, Służba Zwycięstwu Polski. Jej dowódcą został gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. SZP została następnie przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) z komendantem, gen. Kazimierzem Sosnkowskim, który przedostał się do Francji po kampanii wrześniowej. W związku z tym, że dowodzenie organizacją spoza kraju powodowało wiele trudności, po kapitulacji Francji
w czerwcu 1940 r., Naczelny Wódz przesłał depeszę na podstawie której mianował ówczesnego płk. Stefana Roweckiego zastępcą komendanta z prawem podejmowania pilnych decyzji w razie braku kontaktu z rządem emigracyjnym.

Decyzja gen. Sikorskiego z 14 lutego 1942 r. podnosiła rangę AK do krajowych sił zbrojnych, w której skład weszli wszyscy żołnierze będący w czynnej służbie wojskowej. Dane dotyczące liczebności Armii Krajowej są nieścisłe, najpewniej armia liczyła od 100 do 200 tys. żołnierzy. AK działała na terenach II Rzeczpospolitej, okupowanych przez III Rzeszę i Związek Sowiecki.

Stefan Rowecki „Grot” pozostał komendantem Armii Krajowej do 30 czerwca 1943 r., do momentu aresztowania przez Gestapo, na skutek działalności agentów wewnątrz struktur AK. Jego następcą został gen. Tadeusz Komorowski „Bór”.(U.Aleksiej)

 

Poprawiony: niedziela, 20 lutego 2022 20:23
 

Bezpieczne ferie zimowe 2022

Email Drukuj PDF

Rozpoczynają się  ferie zimowe, które są czasem wymarzonego przez wszystkie dzieci  odpoczynku. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci oraz zdrowi wrócili do domu i szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Podczas zajęć plastycznych uczniowie klas I-III przypomnieli i przedstawili w swoich pracach plastycznych zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych.

WSZYSTKIM UCZNIOM ŻYCZYMY UDANYCH, BEZPIECZNYCH ORAZ ŚNIEŻNYCH FERII ZIMOWYCH !!!

Poprawiony: czwartek, 03 marca 2022 16:56
 


Strona 8 z 19