SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia z życia szkoły - 2019/2020

Dzień Unii Europejskiej - 9.05.2020

Email Drukuj PDF

9 maja świętowaliśmy DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ, który formalnie zwany jest DNIEM EUROPY. Funkcjonują dwie nazwy dla rozróżnienia z Dniem Europy, który obchodzony jest 5 maja przez kraje europejskie, które nie należą do Wspólnoty.

Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest w rocznicę ustanowienia Planu Schumana. Dokładnie 70 lat temu, 9 maja 1950 roku, Robert Schuman - francuski Minister Spraw Zagranicznych - w Sali Zegarowej gmachu Ministerstwa przedstawił w imieniu francuskiego rządu Plan dla Europy. Zaproponował, aby produkcją węgla i stali – surowców wykorzystywanych w trakcie przygotowań do wojny –zarządzać wspólnie, tak aby żadne państwo nie mogło w tajemnicy zbroić się przeciwko innym. Węgiel odgrywał wówczas taką rolę jak dzisiaj ropa naftowa i gaz ziemny, czyli był najważniejszym dostępnym źródłem energii. Na rezultaty Deklaracji Schumana nie trzeba było długo czekać. W 1952 r. powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, z której wywodzi się obecna Unia Europejska. Została założona przez 6 sąsiadujących ze sobą państw: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy. W 1957 r. powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza oraz Euratom – podstawy funkcjonujących do dziś instytucji europejskich. Połączenie gospodarek zachodnioeuropejskich skutecznie zapobiegało wystąpieniu konfliktów zbrojnych. Wspólne interesy miały być tajemnicą sukcesu według zasady „Wartość Europy to Europa wartości”.

W 2012 r. marzenie Schumana ziściło się bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Unia Europejska i jej obywatele otrzymali bowiem Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu wysiłków na rzecz pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka na Starym Kontynencie.

Obecnie, do Unii Europejskiej należy 27 państw. Państw, które muszą nadal pamiętać jak bardzo aktualne są słowa Schumana: „Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność.”(A.Gruszecka).


 

 

Poprawiony: środa, 20 maja 2020 05:36
 

"Wiosenny sad"

Email Drukuj PDF

Sztuka plastyczna daje dziecku ogromną radość. Tworząc prace plastyczne dziecko rozwija własną wyobraźnię i pomysłowość. Twórczość plastyczna pobudza u dziecka twórczą fantazję, uczy skupienia dając jednocześnie odprężenie i uspokojenie.

Wiosną przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się mnóstwo inspiracji na kreatywne prace twórcze! Maj to miesiąc kwitnięcia drzew owocowych. W związku z tym uczniowie klas młodszych w ramach zdalnej pracy na zajęciach plastycznych wykonali różnymi technikami pracę - „Wiosenny sad”. Prace te prezentujemy poniżej.


 

Poprawiony: poniedziałek, 28 września 2020 10:31
 

Święto Narodowe Trzeciego Maja - 3.05.2020

Email Drukuj PDF

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia pierwszej w historii Polski Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji. Należy pamiętać, że Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego, uważana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną ustawę zasadniczą. Pomimo krótkiego okresu obowiązywania, była niewątpliwie wielkim osiągnięciem narodu polskiego walczącego o niezależność państwową. Reformy w niej zawarte stwarzały szansę na rozwój gospodarczy i polityczny naszego kraju.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.(A.Gruszecka)

Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.

Stanisław Aleksandrzak- „Rocznica”

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 2.05.2020

Email Drukuj PDF

Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja zwanym Świętem Pracy i 3 maja Świętem Narodowym 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą.Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste". Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania.W związku z tym świętem uczniowie klas młodszych w ramach zdalnej pracy wykonali flagi Polski. (U.Aleksiej)

 

Poprawiony: niedziela, 31 maja 2020 17:22
 

Zarządzenie w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Przedzkolu

Email Drukuj PDF

Zarządzenie w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w Przedszkolu w Książnicach w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

Poprawiony: środa, 06 maja 2020 19:34
 


Strona 2 z 12