SZKOŁA KSIĄŻNICE

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

„Projekt Schools Go Green”

Email Drukuj PDF

W ostatnim czasie nasza szkoła brała udział w programie pilotażowym międzynarodowego Projektu Erasmus+ Schools Go Green dotyczącym zmiany klimatu, realizowanym przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

„Projekt Schools Go Green” jest zgodny z zaleceniem Komisji Europejskiej EU GREEN DEAL 2019, które zachęca państwa członkowskie do podjęcia wyzwania zielonej transformacji i przejścia na bardziej zieloną i zdrowszą planetę. W dzisiejszych czasach rozwiązywanie problemów ekologicznych wymaga zwiększenia świadomości, postaw i wiedzy ludzi na ten temat. Celem projektu m.in. jest rozwijanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców postawy proekologicznej oraz kształtowanie odpowiedzialnego i opiekuńczego stosunku dla środowiska od najmłodszych lat.

Na lekcjach geografii uczniowie klasy 5 i 6 realizowali wybrane zagadnienia programu. Uczniowie klasy 5 zaczęli od tego czym jest pogoda, jak się ją bada i jak wpływa na życie ludzi. Dowiedzieli się czym jest klimat, jaka jest różnica między pogodą, a klimatem oraz jak klimat wpływa na życie ludzi i zwierząt. Uczniowie wykonywali doświadczenie „Co się bardziej nagrzewa?”, które miało im pokazać jakie zjawiska zachodzą na Ziemi i związane są z pochłanianiem energii słonecznej. Jak się okazało niektóre obszary absorbują dużo energii słonecznej, co podnosi temperaturę tych obszarów, np. oceany. Z kolei inne obszary odbijają promienie słoneczne. Przykładami są lód i śnieg. Wielu uczniów z klasy 5 przygotowało również piękne kwadraramy klimatyczne ukazujące świat roślin i zwierząt w wybranych strefach klimatycznych Ziemi. Z kolei uczniowie klasy 6 zastanawiali się nad tym co to jest zmiana klimatu i co ją powoduje. Dowiedzieli się, w jaki sposób efekt cieplarniany z jednej strony przyczynia się do zatrzymania ciepła słonecznego w atmosferze i ogrzania Ziemi, ale z drugiej powoduje zbyt szybkie ocieplenie atmosfery. Uczniowie poznali jakie będą skutki zmian klimatu. Z całą pewnością będzie się pogłębiał zapoczątkowany już proces topnienia lodowców i intensywnego parowania wód, który wpłynie na kształt globalnej gospodarki wodnej. Jednocześnie będą powiększać się obszary pustynne, wymierać określone gatunki roślin i zwierząt. Coraz częściej także obserwować będziemy ekstremalne zjawiska pogodowe, które dotąd były rzadkością lub zdarzały się jedynie w określonych rejonach Ziemi.

Młodzież ma świadomość potencjalnych konsekwencji zmian klimatu, które są wywołane działaniem człowieka. Warto zatem od najmłodszych lat wskazywać alternatywne i przyjazne dla środowiska działania, które my sami możemy podejmować.(A.Gruszecka)

 

Poprawiony: piątek, 21 kwietnia 2023 20:00